Válogatás a 2-3. hét válaszaiból
Továbbra is sok visszajelzést olvastunk arról, hogy szívesen foglalkoztok a feladatokkal. Bízunk benne, hogy ez a hátralévő feladatokra is igaz lesz. Most néhány csatlakozó kérdést, érdekes kommentet, kritikát olvashattok az elmúlt időszak feladataival kapcsolatban.
A bőrönd zárja, avagy a magáról árulkodó szám
Többféle csatlakozó kérdés is felmerült:
Érdekes lehet, ha nem csak 0-tól 9-ig állíthatók a számok, hanem van még több lehetőség is (pl. 16-os számrendszer).
Érdekes, hogy 6 jegyű ilyen számot nem lehet csinálni, de annál nagyobbat úgy néz ki, hogy igen, és 5 és 4 jegyű is volt előtte. Miért nincs [6 jegyű]?
1-től 10¹¹-ig 6 db megfelelő szám van. Ezeket egy megfelelő kóddal gyorsan meg lehet találni.
Nem szomszédos számok
A rejtvényt Sugurunek hívják (Logic-Wiz Sugurus játékappjával évek óta játszom, érdemes kipróbálni, variánsok is vannak, tehát nehezebbek, de plusz szabályokkal).
Ezeket nagyon szeretem! Ilyet még! :)
Kötögetés
A ChatGPT nem mindig mond igazat, jó, ha ellenőrizzük:)
Reméltem, hogy elérhető 6, hogy mindegyik zsinór mindegyiket metszi és más pontban, de a 105 eset akár kézzel is átvizsgálható, s nem jön ki 5-nél jobb. Egyedül a ChatGPT mondott 5-öt, nagyon felületesen indokolt, ezért inkább megírattam a programot a Geminivel, amiből szintén 5 jött ki. A ChatGPT o1-mini kis nógatásra előhozakodott egy tétellel, persze hivatkozás nélkül, miszerint nem-triviális, de jól ismert tény: ha 4 zsinórt kötünk 8 körkörös pontra, legfeljebb 5 belső metszéspontot lehet kapni.
Na ez a tétel ennyire általánosan viszont biztos nem igaz. Készítettem is ilyen kört vázlatként amiből szép ábrát csináltattam magával a ChatGPT-vel. Ha általánosan választhatunk meg 4 húrt, elérhető a hat pont, szóval csak át akart verni egy nem létező általános tételre hivatkozással.
Billeg-ballag
A négy láb által meghatározott tetraéder térfogatát kétféleképpen felírjuk. Az alapterület a rövidebb lábon állva nagyobb (az „átlóhoz” tartozó magasság a „harmadik” láb rövidítésével nő), tehát a tetraéder keresett magassága a rövidebb lábon állva kisebb.
Engem nagyon zavart a feladat előtti bevezető, amiben a feladat kérdésének a leértékelését éreztem.Biztosan megvannak a matematikai és a didaktikai szempontjaitok is, hogy a problémát miért éppen ebben a megfogalmazásban tűztétek ki, amit az animáció még hangsúlyosabbá tett.
SzG: Nem gondoltunk erre, ennek kapcsán szívesen megírom, hogy mi volt a fejemben. A feladat kigondolása közben számomra az volt a legnagyobb élmény, hogy megérthettem a billegés jelenségét, korábban ezen még sosem gondolkoztam. A bevezetőben valami olyasmit szerettem volna mondani, hogy akinek van kedve, az gondolkozzon ezen, konkrét kérdés nélkül.
De ebben nincsen különbség, a feladat megoldásához is szükséges, hogy megértsük a jelenséget. A különbség abban van, hogy a feladat nélkül a kérdéseket is magunknak kell feltennünk. Tehát ha a Hogyan billeg az asztal? kérdésre tudunk válaszolni, akkor az a várakozásunk, hogy például a feladatban szereplő kérdésre is választ tudunk adni (de legalábbis tudunk róla mondani valamit).
Egy személyes foglalkozáson elő is fordul, hogy ilyen nyitott a kérdést teszünk fel, de ebben a levelezős formátumban nehéz lenne erről beszélgetni. Ezért fogalmaztuk meg a feladatot is.
If the two short legs are adjacent, the table still wobbles, but one position isn't really stable (at least that was my experience with the little table I constructed).
Ha a két rövid láb egymás mellett van, az asztal még mindig inog, de az egyik pozíció nem igazán stabil (legalábbis ez volt a tapasztalatom az általam épített kis asztallal).
Mire gondoltam?
Olyan volt, mint egy logikai aknakereső, tökéletes példa az információelméleti gondolkodásra, hogy hogyan lehet minél több lehetőséget kizárni egyetlen válasszal, fontos hogy okosan kérdezzünk.
Nem tudom, hogy csak velem „bohóckodott”-e, de nekem nem engedte kevesebből :P. De egyébként jómóka feladat.
Lakótelep
Ehhez is jópofa lett volna egy kis online izé, ami kiírja, hogy a számok beírásakor a szélen mennyi látszik, tehát hogy a megoldást ellenőrizni lehessen (ez nem kritika, állati jó az egész játék!!, csak javaslat)
Papírból kivágtam 5-5 1-es, 2-es, stb kis számokat. Először próbálgattam. Utána a hol nem lehet 5-öst jelöltem be. Majd a hol kell, hogy 5-ös legyen. Nagyon jól szórakoztam.
Széf
Hibás az online applikáció, ugyanazon gépről, ha többször próbálkozol, akkor a középső gombot nem nullázza le.
Köszönjük a jelzést, menet közben javítottuk is.